• ZŠ Plickova - profilácia - vlastné zameranie školy

Hlavným cieľom školy je pripravenie detí na 21. storočie - na to, aby boli schopní čeliť náročným výzvam budúcnosti s dôrazom na informačno-komunikačné technológie, umelú inteligenciu, rozvoj cudzích jazykov a potreby praktického života - kritické myslenie, leaderstvo a kompetentnosť a komunikačné zručnosti. Chceme, aby základné vzdelanie žiakom pomohlo utvárať a postupne rozvíjať kľúčové kompetencie a poskytlo spoľahlivý základ všeobecného vzdelania orientovaného najmä na situácie blízke životu a na praktické jednanie.

Na Základnej škole Plickova (so školským vzdelávacím programom - Škola do praktického života) okrem predmetov určených Štátnym vzdelávacím programom vzdelávame a plánujeme vzdelávať aj predmety zamerané za získavanie sociálnych, logicko-strategických a iných zručností potrebných do bežného praktického života (napr. Zdravotná výchova, Dopravná výchova, Regionálna výchova, Mediálna výchova, Výchova k zdravšiemu životnému štýlu, Rozvoj stratégie a logiky, Rozvoj prezentačných schopností, Financie a ja).

Na škole využívame prvky Daltonského vzdelávania a ďalšie metódy a formy výučby, ktoré vedú žiakov k chápaniu súvislostí, aktívnemu prístupu k poznávaniu a učia ich pracovať s informáciami. Budujeme jasnú profiláciu modernej školy pre praktický život využívajúcu konštruktivisticko-bádateľský prístup k vyučovaniu a rozvoj všetkých gramotností (čitateľskej, matematickej, finančnej, mediálnej, ...). Budujeme aj systém medzinárodnej partnerskej spolupráce so školami v zahraničí (začali sme už po prvých štyroch mesiacoch od začiatku fungovania školy s českou ZŠ a MŠ Husova v Brne, ktorá tiež využíva prvky Daltonského vzdelávania).

Pri smerovaní školy kladieme dôraz na:

1. Vyučovanie cudzích jazykov

• Posilnenie krúžkovej činnosti v rámci výučby anglického jazyka.
    • Zavedenie anglického jazyka od 1. ročníka.
    • Posilnenie konverzácie v anglickom jazyku v rámci 2.stupňa.
    • Zavedenie nemeckého jazyka (prípadne aj iného jazyka) ako druhého cudzieho jazyka už od 6. ročníka v alternatíve s povinne voliteľnou špecializáciou - napríklad Jazyk, literatúra a umenie alebo Matematika, logika a stratégie alebo Príroda, život a experimenty.

2. Športové aktivity pre žiakov - už vedieme a chceme viesť viacero krúžkov, ktoré podporujú pohyb a zdravší životný štýl (napríklad floorbal, futbal, basketbal, atletika, ...). Škola využíva telocvičňový trakt (veľká a malá telocvičňa, miestnosť pre tanec a relaxačné cvičenie) a od jesene bude k dispozícii aj vonkajší športový areál, exteriérové učebne a trávnaté plochy s hracími prvkami pre potreby školy a vo vyhradených časoch aj pre verejnosť.

3. Praktické zručnosti a finančnú gramotnosť - škola chce žiakov viesť k osvojovaniu poznatkov a zručností na efektívne riadenie vlastných finančných zdrojov a budovať v nich aj pozitívnu motiváciu k podnikaniu.

Na splnenie cieľov je našou prioritou vytvorenie dobrej klímy kolektívov tried, predovšetkým vzťahov tak, aby sa v kolektívoch tried rozvíjalo sebapoznanie a spolupráca žiakov. Dôraz kladieme na vzájomnú komunikáciu, rešpektovanie sa tak, aby každý žiak mal možnosť zažiť úspech.

V spolupráci s občianskym združením rodičov školy organizujeme populárne spoločné stretnutia rodičov, detí a zamestnancov školy (v máji piknik spojený s varením guláša a animátorským programom pre deti a v decembri vianočné dielničky a trhy spojené s prípravou nealko vianočného punču).

Významnou udalosťou školy bolo slávnostné otvorenie nových priestorov školy v novozrekonštruovaných priestoroch na Plickovej ulici za účasti prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej 4. septembra 2023.

Navštívte nás aj vy počas Dňa otvorených dverí v stredu 10. apríla 2024 v časoch 9:30 - 11:30 hod. a popoludní medzi 14:00 - 16:00 hodinou. Príďte nahliadnuť do našich tried, telocviční a ostatných priestorov školy, porozprávať sa.

Informácie o zrekonštruovanej ZŠ Plickova:

• Priebeh rekonštrukčných prác bol zaznamenaný na  https://www.plickova.sk/fotogaleria/ a Nedostatok tried vyrieši len Plickova • ZŠ Plickova Rača
    • V ZŠ Plickova plánujeme otvoriť od septembra 2024 štyri triedy 1. ročníka a plánujeme rozšíriť aj fungujúci inkluzívny program otvorením triedy úvodného ročníka pre deti s narušenými komunikačnými schopnosťami.
    • ZŠ Plickova bude v budúcnosti fungovať ako plne organizovaná základná škola s deviatimi ročníkmi s kapacitou 35 tried vrátane odborných učební.