• Školský podporný tím

      •            Na škole pracuje aj školský podporný tím (ďalej len „ŠPT“) zložený zo školskej špeciálnej pedagogičky, školskej psychologičky, školskej logopedičky, sociálnej pedagogičky a pedagogických asistentov. Činnosť tohto tímu sa riadi § 131 školského zákona a § 21n. a § 84a) zákona 138/2019 o pedagogických a odborných zamestnancoch, procesnými, výkonovými a obsahovými štandardami i popísanými úrovňami podpory, predovšetkým však podporné úrovne 1. a 2. stupňa, ale aj metodickými usmerneniami VÚDPaPu (napr. ŠPT, 2022).  Tento tím veľmi úzko spolupracuje a je metodicky usmerňovaný centrom poradenstva a prevencie (ďalej len „CPP“). V škole tím úzko spolupracuje s pedagógmi, vedením školy, vychovávateľmi, rodičmi a žiakmi. Členovia tímu majú príslušnú kvalifikáciu a špecializované vzdelávania určené na výkon svojich funkcií a poskytujú žiakom, rodičom a učiteľom rozličné podporné služby, riadia sa platnou legislatívou, pracovnou náplňou, školským vzdelávacím programom a metodickým usmerňovaním centra poradenstva a prevencie v našom okrese. Pôsobenie týchto zamestnancov je plne v súlade s cieľmi výchovy a vzdelávania, so školským zákonom a najlepším záujmom dieťaťa. A hoci samotná činnosť tímu nepodlieha špeciálnemu súhlasu rodičov tak ako je to napríklad v rezorte zdravotníctva, predsa jeho činnosť je podporná, partnerská a otvorená s vysokým štandardom etiky a transparentnosti a informačnou povinnosťou vo vzťahu k rodičom. Držíme sa zásady, že rodič je partner školy a je nielen informovaný, ale aj priamo zapojený do podpory dieťaťa.  

        Hlavnými oblasťami podpory sú v súlade s § 131 školského zákona prevencia, výchovné a kariérové poradenstvo, rozvoj inkluzívneho vzdelávania, orientačná diagnostika, intervencia a krízová intervencia, reedukácia a metodická podpora a poradenstvo pedagogickým zamestnancom, rodičom alebo žiakom. To môže zahŕňať preventívne programy a aktivity v triedach zamerané na zlepšenie klímy, mediáciu po konflikte alebo ťaživej situácii, podpora učiteľa počas vyučovania, depistáže pri zápisoch alebo v prvých ročníkoch, sociometrie, besedy, diskusie a vzdelávanie pre rodičov a zamestnancov, účasť na rodičovských združeniach a ďalšie. Práca a činnosť týchto zamestnancov je riadnou súčasťou výchovno-vzdelávacej činnosti a napĺňania cieľov výchovy a vzdelávania. 

         

        Pedagogický asistent 

                    Podľa požiadaviek učiteľa a v spolupráci so školským špeciálnym pedagógom a ŠPT vytvára rovnosť príležitostí vo vyučovaní a pomáha pri prekonávaní rozličných bariér jednotlivcovi, skupine alebo aj celej triede. Podieľa sa na zlepšovaní klímy v triede, v úzkej spolupráci s učiteľom tvorí vyučovacie stratégie i edukačné materiály. Je podporou pre všetky deti/žiakov, ktorí to v danom momente vyžadujú. Pomáha porozumieť a individualizovať ciele a spolupracovať pri diferencovaní úloh a edukačného materiálu s ohľadom na potreby každého jedného žiaka v triede. Môže tiež vytvárať priestor pre učiteľa na vysvetlenie a objasnenie zadaní jednotlivým žiakom.  

         

        Školský špeciálny pedagóg 

        Poskytuje v škole depistážnu, preventívnu a reedukačnú podporu. Rozvíja pohybové zručnosti, zmyslové vnímanie a čiastkové funkcie, rozvíjanie komunikačných zručností, koncentrácia pozornosti, učebné štýly a metokognícia. Koordinuje a metodicky vedie pedagogických asistentov v súčinnosti s triednymi učiteľmi a ŠPT. Poskytuje špeciálnopedagogické  poradenstvo a konzultácie zákonným zástupcom detí, žiakov a pedagogickým zamestnancom školy.  

         

        Školský logopéd

        Vykonáva odborné činnosti v rámci logopedickej diagnostiky, poradenstva a intervencie k deťom a žiakom s narušenou komunikačnou schopnosťou. Poskytuje logopedické poradenstvo a konzultácie zákonným zástupcom detí, žiakov a pedagogickým zamestnancom školy.

         

        Školský psychológ 

        Poskytuje individuálne sedenia so žiakmi, prostredníctvom ktorých žiaci rozvíjajú svoju emocionálnu stránku osobnosti, riešia intrapersonálne konflikty, budujú si vlastný sebaobraz, skupinové sedenia so žiakmi, prostredníctvom ktorých žiaci ventilujú 
        a komunikujú vzniknuté ťažkosti v triedach. Tieto sedenia tiež slúžia na prehlbovanie vzťahov v kolektívoch, získavanie spätnej väzby, relaxáciu, navodenie pozitívnej atmosféry, na riešenie interpersonálnych konfliktov. Koordinuje prevenciu sociálno-patologických javov a výchovné poradenstvo.  

         

        Sociálny pedagóg 

        Poskytuje preventívne činnosti a aktivity v spolupráci so školským psychológom, zameriava sa nielen na predchádzanie a odstraňovanie sociálno-patologických javov, ale aj na budovanie priateľstiev v škole, medzigeneračné aktivity, workshopy, spoluprácu tried, poradenstvo a konzultácie pre učiteľov a rodičov, sociometrickú diagnostiku a meranie klímy v triedach a v kolektíve zamestnancov, osvetovú činnosť a pod.  

         

        NÁŠ ŠKOLSKÝ PODPORNÝ TÍM

         

        Školská špeciálna pedagogička

        Mgr. Karolína Lapošová

         

        Školská logopedička

        PhDr. et Mgr. Viera Kajabová

         

        Školská psychologička

        Mgr. Barbora Weinfortnerová

         

        Sociálna pedagogička

        PhDr. Iveta Šípošová

         

        Pedagogické asistentky

        Bc. Jaroslava Arbetová

        Mgr. Michaela Cirleová

        Mgr. Silvia Horváthová